Problémy s anagylphem ve 3D galerii

3D anagylph brýle (red-cyan)Tanto článek pojednává o tématu, který se tak trochu vymyká z oblasti fotografování, ale považuji za užitečné se o něm zmínit, protože ti z vás kteří se chtějí věnovat, nebo se už věnují, stereofotografii, používání anagylphů a jejich prezentování na webu se můžou setkat s podobným problémem.

Možná jste si všimli, že čas od času dochází ke změnám anaglyphové verze 3D fotografií uveřejněných zde na webu. Občas se mění odstíny a někdy i to zda jsou v berevné či černobílé verzi. Pokusím se Vám objasnit problematiku a vysvětlit proč některé anaglyph verze 3D snímků mají horší kvalitu, než by možná mohly.

Základním problémem je uveřejnění stereosnímku na webu. Osobně používám téměř výhradně SBS (side-by-side) verze snímků a prohlížím je na 3D TV nebo 3D monitoru. Protože chápu, že mnozí z vás si kvůli několika fotkám nepořídí takové vybavení, a navíc současné webové prohlížeče SBS stereofotografii nepodporují, musím na tomto webu pro náhledy používat anaglyph (red-cyan image) verzi snímků. Takto si je můžete snadno prohlédnout pomocí snadno dostupných červeno-modrých brýlí.

Protože vám chci poskytovat stereosnímky co nejrychleji a pokud možno co nejaktuálnější, musel jsem vyřešit na nejsnažší konverzi z SBS formátu na anaglyph. Protože při použití programů které se na takvovou konverzi bych nemohl publikovat snímky dostatečně snadno a rychle (každý stereosnímek je na webu ve třech rozlišeních které mají 2 různé poměry stran), používám pro konverzi funkce administrace tohoto webu.

Proto jsem při programování administrace musel vřešit konverzi snímků z SBS na anaglyph verzi, jejich resizy a ořezávání. Protože konverze mezi SBS a anaglyph formátem není právě triviální záležitost, příležitostně s ní experimentuji a vždy když se mi podaří ji vylepšit, snažím se zkonvertovat všechny dosud publikované snímky. Doufám že tedy omluvíte drobné nedostatky této automatické konverze. Pokud by jste přesto chtěli kvalitnější konverzi, máte většinou možnost stáhnout si SBS verzi ve FullHD rozlišení a konverzi můžete provést v některém z mnoha k tomu určených programů.