Jak jsem založil fotogalerii

Jako fotograf jsem se rozhodl prezentovat svoje fotografie na internetu. Pokud máte podobný problém, možná Vám s rozhodováním jaké řešení použít pomůže pár zkušeností.

Jako fotograf máte možnost prezentovat svou tvorbu několika způsoby. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Fotografové často využívají různé typy webových free fotogalerií. Tyto jsou celkem pěkně popsány na serveru v již poněkud starším článku Webová fotogalerie pro každého. I když článek nejspíš nelze označit jako nezávislý, poskytne Vám celkem dobrý přehled o situaci. Free webová řešení jsou jistě dostačující, pokud vám jde jen o zveřejnění fotografií a jejich zpřístupnění známým, kamarádům, a široké veřejnosti. Mají však také své omezení a nevýhody.

Jednou z nevýhod výše uvedeného řešení je grafická stránka fotogalerie, neboť jste již od počátku omezení dostupnými šablonami a barevnými schématy. Pokud chcete, aby vaše fotogalerie byla opravdu jedinečná nejen zajímavými fotografiemi, musíte začít uvažovat o vlastním grafickém vzhledu a možná i rozložení prvků na stránce. A tohle není zrovna silná stránka, výše uvedených 'instantních' řešení.

S dalším nedostatkem se setkáte, pokud od galerie očekáváte další funkce než jen zobrazení seznamu fotografií. Pokud chcete například publikovat komentované fotoseriály, dolnit fotogalerii vlastními články, přidávat do fotografií vodoznak, či jinak před prezentací automaticky upravovat fotografie, většinou také narazíte.

V případě že Vám přestane stačit taková free webová galerie (která však na druhou stranu vyhovuje mnoha uživatelům), budete se muset poohlédnout po jiném řešení. Pokud současně chcete využít své fotogalerie jako reklamy pak již free řešení přestávají stačit. V takovém případě je načase uvažovat o to tom nechat si galerii vytvořit na míru.

Pokud se rozhodnete o tvorbu webové galerie na míru, narazíte většinou na problém času a financí. Individuální fotogalerii nelze vytvořit za pár hodin a těžko najdete firmu, která Vám takovou galerii vytvoří zadarmo. Proto si někteří nechají stránky vytvořit kamarádem nebo známým, nebo se pokusí je vytvoří sami pomocí open source nástroje (Joomla, Drupal a pod.). V takovém případě však bohužel výsledek obvykle dopadá hůře než free webové řešení.

Já sám, přestože se jinak věnuji tvorbě webových stránek profesionálně (živnost provozuji pod názvem PKOV Webdesign Plzeň) jsem uvažoval o tom, najmout si na tvorbu galerie webdesignovou firmu (hlavně z časových a tedy i finančních důvodů), nicméně jsem se nakonec rozhodl vytvořit si fotogalerii sám, protože jsem měl relativně náročné požadavky:

  • individuální grafickou podobu galerie
  • snadný upload fotografií a jejich flexibilní přízpůsobení pro zobrazení ve zvolené grafice
  • určovat fotografie které budou volně ke stažení a které ne
  • možnost vkládat vodoznak jen do některých fotografií a jen do některých rozlišení
  • automatická konverze SBS formátu 3D fotografie na anaglyph formát
  • publikování článků o fotografii a příbuzných tématech
  • možnost komentovaných tématických fotoseriálů
  • kontaktní formulář pro návštěvníky stránek
  • možnost v budoucnu přidávat libovolné další funkce podle potřeby

Když jsem pak odhadl náročnost zadání rozhodl jsem se nakonec obětovat svůj čas a vytvořit si stránky sám. Nicméně s méně náročným zadáním by myslím nebyl problém najít firmu která by galerii byla schopná za rozumný peníz vytvořit.