Canon 70D proti Canonům 760D a 750D

Tento měsíc (únor 2015), tedy přesněji v pátek 6.2.2015 odhalil Canon dvě novinky v řadě tříčíselných Canonů. Jedná se o Canony 750D a 760D. O jejich parametrech již bylo napsáno dost článků. Já se jako relativně čerstvý majitel Canonu 70D budu věnovat spíše jejich porovnání s tímto fotoaparátem a také otázce, zda jsem neprohloupil když jsem si na podzim 2014 pořídil 70D. Proto jsem se snažil shrnout základní rozdíly mezi nově představenými Canony a 70D a na závěr si dovolím ještě svůj názor, proč si přeci jen nervu vlasy zoufalstvím, že jsem si koupi Canonu 70D nerozmyslel. Článek není pojat jako bratrovražedný boj Canonu 70D vs. 760D (750D), ale spíše snaha o objektivní porovnání těchto modelů. Začneme tedy od čipu.

Parametry čipu

Zde si dovolím tvrdit, že si přístroje nemají co vyčítat. 24MPx Canonů 750D a 760D vede v počtu pixelů, ale jsou na přibližně stejném čipu jako 20MPx Canonu 70D, tedy by měly mít menší fotodiody, 70D má však duální senzory, takže má vlastně 40MPx (podle některých názorů). CMOS čip 70D s duálními pixely nabízí výborné ostření v LiveView módu a samozřejmě při natáčení videa, sedmistovky kontrují čipem CMOS Hybrid AF III který se má podle vyjádření Canonu blížit rychlostí ostření k DualPixel AF vyššího modelu. AF v případě 750D a 760D má k dispozici novější procesor Digic 6, zatímco 70D má "jen" Digic 5+. Jak je vidět s čipy je to zamotané a vlastně neporovnatelné. Asi nejrozumnější bude počkat na kompletní recenze a porovnání při skutečném nasazení, zatím bych to viděl na remízu.

Dedikovaný AF

Tedy ostření odděleným senzorem (přes hledáček). Tady mají 750D, 760D a 70D prakticky stejný senzor (Vice o něm píši v článku o "chybě" ostření Canonu 70D). V případě sedmistovkových Canonů může využit nový (a předpokládám, že rychlejší) procesor, napovídá tomu i výrobcem uváděný prediktivní AF, který u obou nových modelů zvládá podle výrobce 10m, zatímco 70D pouze 8m. Takže pokud není někde zakopaný pes, tak tady by novinky mohly mít mírně navrch.

Měření expozice

Zde je to jasné, vývoj se nedá zastavit. Nové modely se pyšní 7560 pixelovým RGB + IR (barevným a infračerveným) měřením expozice rozdělenými do 63 segmentů (9 na šířku 7 na výšku). 70D má sice stejný počet segmentů, ale nový měřící čip je určitě lepší (vždyť totožný má i nový Canon 7D Mark II). Tady tedy 70D ztrácí další body.

Kvalita provedení

Kvalitu provedení nemůžu dost dobře posoudit, protože jsem nové Canony v ruce nedržel, ale protože konstrukce je stejná, tedy hliník a plykarbonátová pryskyřice, řekl bych že zpracování ani jeho kvalita se moc lišit nebude. Zatím to tedy pro 70D moc dobře nevypadá, ale naštěstí ještě nejsme u konce.

Hledáček

Tady 70D s pentaprizmatickým (optický hranol) hledáčkem s pokrytím 98% a zvětšením 0.95x nedává novým modelům s pentamirorovými (zrcadla) hledáčky s 95% pokrytím a 0,82x zvětšením šanci. Může být otázkou komu zrovna tohle vadí, začínajícím fotografům, kterým jsou sedmistovky určeny především, asi ne.

Možnosti expozice

Synchronizace blesku 1/200s (u modelů 760D a 750D) proti 1/250s (u 70D), kompenzace expozice bleskem +/-2EV (760D,750D) proti +/-3EV (70D), časy závěrky 30s-1/4000s (760D,750D) proti 30s-1/8000s (70D), automatický bracketing expozice AEB se třemi snímky s rozsahem +/-2EV (760D,750D), proti 2,3,5 nebo 7 snímkům s rozsahem +/-3EV (70D), kontinuální snímání 5fps (760,750D) proti 7fp (70D), a takhle bych mohl pokračovat. Prostě možnosti nastavení expozice jsou u 70D širší než u nových modelů. Hraniční hodnoty využijete spíše jen občas ale určitě jsou to cenné body pro 70D.

AFMA - mikronastavení AF

Zde Canon 760D a Canon 750D nemají co nabídnou, mikronastavení prostě nemají. 70D má možnost nastavení kompenzace +/-20 kroklů až pro 40 různých objektivů, u zoomů zvlášť pro krátké i dlouhé ohnisko. Při použití setového objektivu s relativně velkou hloubkou ostrosti asi problém mít nebudete stejně jako při focení krajin, ale např. při focení portrétů nebo v obdobném žánru se bez přesného zaostření neobejdete, zvláště pokud používáte vysoce světelné objektivy. AFMA je prostě dobrá věc pro vážnější fotografickou práci (samozřejmě alternativně si můžete nechat v AWH seřídit AF pro konkrétní fotoaparát a objektiv, ale to je zase trochu jiná kapitola). Pravdou ovšem je, že i mikronastavení AF má svá omezení. Více se tomuto tématu věnuji v článku Mikronastavení AF.

Ergnonomie

Toto sice nemůžu zodpovědně posoudit, protože jsem neměl nové fotoaparáty v ruce, ale podle vlastní zkušenosti (že 70D se drží mnohem pohodlněji a snáze se ovládá než 650D) myslím, že si můžu vsadit, že 70D na tom bude lépe. Pokud jste ale fotografka s drobnýma rukama, tak se Vám asi nové přístroje budou držet lépe. 70D má také více informací na horním LCD (oproti 760D, 750D stavový displej nemá).

Uživatelské nastavení

Výrobce uvádí 14 uživatelských funkcí u 760D a 13 u 750D, to je proti 23 u 70D podstatně méně. Chybí většina funkcí pro nastavení chování AF, přiřazení funkcí jednotlivým ovládacím tlačítkům a některé další funkce. Podrobněji se rozdílům věnuji v článku Canon 760D vs. Canon 70D podruhé. Tyto funkce začínající fotograf asi příliš nevyužije, ale při náročnějších situacích vám umožňují optimálně nastavit chování fotoaparátu.

 

Jaký je tedy můj názor na Canony 750D a 760D vs. Canon 70D

Nelze popřít, že nové modely 750D a zejména 760D tvoří zdatnou konkurenci i pro 70D z vyšší řady Canonů. Jsou totiž v celé řadě parametrů, pokud tedy ne přímo lepší, tak rozhodně srovnatelné. Kde ovšem pokulhávají jsou oblasti, které jsou spíše otázkou vážnější fotografické práce (ať už poloprofesionálů, nebo nadšených amatérů). Canon 70D umožňuje se svojí lepší ergonomií, kvalitnějším hledáčkem i většími možnostmi nastavení expozice a ostření focení ve fotograficky náročnějších situacích, zanedbatelné naní ani utěsnění 70D proti povětrnostním vlivům. Nové modely ovšem plně uspokojí začínající fotografy, kteří upřednostňují jednodušší ovládání a nabídnou jim dokonce více, než budou zpočátku schopni využit. Podle mého názoru mohou dobře posloužit i pro fotograficky náročnější situace jako je třeba focení zvířat a pod.

 

Poznámka na závěr: Proč si tedy nervu vlasy ?

Tak jednak proto, že už jich moc nemám, ale hlavně proto, že popudem pro koupi 70D bylo využití AFMA, tedy mikronastavení autofocusu. Při použití světelných objektivů nebyly s mojí 650D (se kterou jsem byl jinak spokojený a stále ji mám) ani po seřízení AF výsledky takové jaké jsem očekával. Navíc je 70D na tom s ergonomií mnohem lépe a cenné jsou pro mne i širší možnosti nastavení expozice i fotoaparátu samotného. Cenově je sice Canon 70D (za cca 25 tisíc) o něco dražší, než než 760D (který lze sehnat i pod 20 tisíc), ale za vyšší cenu také nabízí pokročilejší ovlávdání a lepší ergonomii.