Jednoduchý test front/back focusu

Front-focus (popřípadě back-focus) je jev, kdy automatické ostření fotoaparátu nezaostří správně a rovina ostření se nachází před (front-focus) nebo za (back-focus) fotografovaným objektem. K tomuto jevu dochází vlivem mnoha faktorů, ať už na straně fotoaparátu, nebo na straně objektivu (špatné seřízení, chybná komunikace a pod.). Důvodů proč k tomu dochází je mnoho, ale není to tématem tohoto článku. V tomto textu se zaměřím na jednoduchou metodu, jak zjistit zda vaše kombinace fotoaparát-objektiv trpí touto vadou.

Před nějakým časem jsem řešil problém s front focusem u svého Canonu 650D. Dokud jsem použival objektivy s relativně nízkou světelností cca od F4, problém se příliš neprojevoval, tedy spíše jsem nepřesné ostření považoval za svoji chybu. Po zakoupení světelného objektivu Tamron 60mm/F2, jsem však provedl několik různých testů a zjistil jsem, že mám problém s front-focusem (na kterém ale měl, jen tak mimochodem, z větší části vinu nový objektiv :-)). Jak jsem problém řešil by vydalo na samostatný článek, zde se chci věnovat spíše jednoduchému testu, na který jsem v průběhu testování přišel (určitě ne jako první) a o který se s Vámi chci podělit.

U většiny testů jsem musel fotit šikmé stupnice a po vyfocení zvětšovat zhotovenou fotografii. To je samozřejmě pro exaktní zjištění stupně front focusu ideální, nicméně trochu zdlouhavé. Jednoduchý a rychlý test lze naštěstí provést i s minimálním vybavením. Spočívá ve vyfocení LCD monitoru (obrazovky televizoru), ideálně s ostřícím obrazcem na světlém pozadí (ale lze i bez něj) v režimu ostření pomocí vybraného AF bodu (tedny nikoli celoplošné, nebo zónové ostření). Trik spočívá v tom, že LCD obrazovku fotím ze šikmého úhlu (cca 45°). V místě roviny ostrosti pak vlivem rozlišení displeje fotoparátu a rozlišení LCD vznikají interferenční obrazce, které jsou dobře vidět i na displeji fotoaparátu bez nutnosti zvětšení snímku.Na uvedeném obrázku je téměř ideálně zaostřeno, což se ovšem v praxi nestává tak často. Autofocus pomocí ostřících bodů není nikdy úplně přesný a nemůžete ho srovnávat s ručním ostřením. Jeho přesnost i přesnost nastavení mají určité tolerance (které si ovšem výrobce cudně nachává pro sebe :-)). NIcméně drobné chyby ostření při reálném použití stejně většinou zaniknou při použití vyšších clonových čísel díky větší hloubce ostrosti.