Canon nebo Nikon, aneb kdo je lepší

Proč je lepší fotografovat s Nikonem než s Canonem a "záhada" proč se Canon stále drží na pozici jedničky v prodeji zrcadlovek, přestože mu již pár let šlape na paty Nikon s "lepšími" fotoapráty? Pokud Vás zajímají odpovědi na tyto otázky, asi Vás tento článek zklame. Přesto Vám nabízím svůj pohled na rivalitu mezi majiteli fotoaparátů Canon a NIkon.

Na internetu, ale i jinde, se již před dost dlouhou dobou rozhořel spor mezi majiteli zrcadlovek značkek Nikon a Canon a zdá se, že se stále neblíží konec těchto diskuzí. Pro nezasvěcené jen připomenu, že Conon a Nikon jsou firmy s největším podílem na trhu s digitálními zrcadlovkami. Samozřejmě že existují i výrobci jako je Sony, Pentax a další, přesto lze říct, že trh opanovaly právě Nikon a Canon. Jsou to tedy samozřejmě i největší konkurenti v oboru. Zcela logicky tedy musela nastat rivalita i mezi jejich uživateli a proto se na diskuzních fórech často řeší otázka, které zrcadlovky jsou lepší. Jen pro pořádek bych připomněl, že sám jsem majitelem Canonu, ale přesto se budu snažit být nestranný. Na celém sporu je také zajímavá skutečnost, že hádky mezi majiteli Cononu a Nikonu se kupodivu netýkají špičkových profesionálů v oboru, ale spíše amatérských nadšenců, ale tojen tak mimochodem. Nyní tedy k jádru problému.

Co je tedy lepší Canon nebo Nikon ?

Kolem této otázky se vlastně celý spor točí. Každý majitel zrcadlovky a to také, a možná především, z těch nižších řad (mezi které patřím i já) se nejspíš potřebuje ujistit, že si vybral dobře. Na internetu koluje mnoho porovnání těchto dvou značek, většinou mezi modely podobné cenové kategorie. Jako majitel Canonu musím bohužel přiznat, že, alepoň v poslední době, z tchto srovnání vychází jako vítěz téměř pravidelně Nikon. Co se týče kvality čipu a snímků z fotoaparátu (dynamický rozsah, odstup signál-šum při vyšších ISO i obrazová ostrost) většinou je Nikon na tom lépe. Je ovšem přeba takké připomenout že svatou válku ohledně toho co je lepší většinou iniciují právě majitelé Nikonu, možná právě proto, že jejich fotoaparáty vycházejí z testů lépe. Majitelé Canonů so do těchto diskuzí příliš nazapojují, snad jen když má některý model Canonu v něčem navrch, tak se ozvou, aby dokázali, že i Canon je v něčem lepší. Odtud asi také vzniklo pořekadlo že "Majitelé Nikonu rádi řeší jestli je lepší Nikon nebo Canon a majitelé Canonu raději fotografují" (bohužel si už nevzpomínám, kde jsem to četl, proto se autoru tohoto výroku omlouvám, že jsem neuvedl zdroj).

Takže co bych Vám doporučil ?

Pokud máte možnost si zracadlovky obou výrobců vyzkoušet, pak si je vyzkoušejte a pak se rozhodněte podle toho co se V8m bude zdát lepší. Pokud máte ve svém okolí majitele zrcadlovky určitě Vám doporučí Canon nebo Nikon podle toho co sám používá. To není špatná rada. Pokud jste začátečník, může Vám tento člověk snáze pomoci a pokud je to opravdu dobrý známý, může Vám i zapůjčit něco ze svého vybavení (nebo i pordat), což Vám v začátcích také může hodně pomoci. Pokud nikoho takového neznáte a jste častým návštěvníkem různých internetových diskuzí a čtenářem recenzí, pak bych na Vašem místě asi zvolil Nikon, budete si moci povídat o dynamickém rozsahu čipu a dalších důležitých věcech aniž by jste při tom měli špatný pocit (upozorňuji, že to není sarkasmus ale dobře míněná rada). No a pokud Vám jde především o samotné focení, tak je to celkem jedno. V současné době, podle mého názoru, je na tom Nikon o něco málo lépe s fotografováním a Canon o něco málo lépe s natáčením videa, ale rozdíly nejsou významné (navíc se to liší i podle typu).

A jedna rada na závěr.

Ať už si koupíte Canon nebo Nikon, ani jeden z Vás neudělá špičkového fotografa. Stejně jako dláto z legované oceli nedělá řezbáře. Ke špičkovým fotografiím se musíte propracovat sami, fotoaparát je jen nástroj a často různá omezení vedou právě k těm jedinečným a neopakovatelným výsledkům, které za to stojí. Možná proto v diskuzích na téma zda je lepší Nikon nebo Canon, jen zřídka najdete skutečné porfesionály a pokud ano, pak většinou nestraní ani jedné z uvedených značek.

Poznámka na závěr: Nedělal jsem statistický průzkum a mohu se mýlit, ale zdá se mi, že většina profesionálních fotografů v současné době dává přednost fotoaparátu Conon 5D Mark III, to ovšem neznamená že za pár let, čí měsíců, to nebude nějaký model od Nikonu.