Olympus E-PM2 jako druhý fotoaparát

V jednom z předchozích článků jsem proovnával zrcadlovky, bezzrcadlovky a kompakty. Tajé jsem uvedl svůj názor na určení různých kategorií fotoaparátů a důvody proč používám zrcadlovku. Přestože jsem zatím názor nezměnil, nakonec jsem se rozhodl pro pořízení bezzrcadlovky. Co mě k tomu vedlo vysvětlím v tomto článku, který vám snad pomůže v rozhodování, pokud uvažujete o koupi fotoaparátu.

Hned v úvodu upozorňuji, že nadále fotím zrcadlovkou a bezzrcadlovku jsem si pořídil jako druhý fotoaparát. Důvodem pořízení druhého fotoaparátu byla velikost a váha zrcadlovky s příslušenstvím. Pokud někam vyrážím hlavně za účelem fotografování beru s sebou zrcadlovku, pokud ale nevím, zda vůbec budu fotografovat je pro mne batoh se zrcadlovkou spíše přítěží než cokoli jiného.

Kompakt nebo bezzrcadlovku ?

Nebudem si nic nalhávat, rozhodující byla cena (i když to nebyl jediný důvod). Zpočátku jsem , hlavně kvůli rozměrum, uvažoval o klasickém kompaktu vyšší třídy. Důležitým kritériem pro výběr byla pro mne kvalita výstupu (zjednodušeně velikost snímače). Zde se nabízelo několik kompaktních modelů od Canonu (ostatní výrobci laskavě prominou) a to od modelu G16 s úhlopříčkou snímače 1/1,7" (cena cca 11 tis.) přes Canon G7X s úhlopříčkou 1" (cca 16,5 tis.) až po Canon G1X Mark II s úhlopříčkou 1,5" (s cenou cca 20 tis.). Všechny uvedené modely jsou vybaveny kvalitními světelnými objektivy. Parametry kompaktů se mi líbily (hlavně G1X Mark II), horší to už bylo s cenou. Nechtěl jsem nahradit zrcadlovku jiným fotoaparátem, ale pouze doplnit výbavu o přenosný fotoaparát, který dělá slušné fotky a pokud možno s nízkou cenou (abych neměl strach ho s sebou nosit všude). Jak jsem již psal v závěru článku o rozhodování mezi Caononem 70D a Cnonem 7D Mark II, nejsem profesionální fotograf, a skutečnost že si občas fotografováním přividělám, rozhodně neznamená že by mi to zaplatilo výbavu. Cenově tedy připadal do úvahu G16, ale příliš se mi nelíbil relativně malý rozměr čipu. Proto jsem se rozhodl prozkoumat nabídku bezzrcadlovek a přišel jsem na to, že při rozměru čipu srovnatelném s G1X Mark II se cenově dostanu i pod cenu G16 a navíc získám bonus v podobě výměnných objektivů  a dalšího vybavení.

Bezzrcadlovku, ale kterou ?

Hned zkraje jsem zavrhl Canon, přestože k plné spokojenosti používám jeho zrcadlovky, v oblasti bezzrcadlovek toho zatím moc nepředvedl, jeho model EOS M je podle mého názoru předražený (stojí cca 12 tis.) a nový model EOS-M3 má očekávanou cenu kolem 20 tisíc (únor 2015) a zatím vlastně nikdo ani neví co předvede. Protože jsem zavrhl Canon a smířil se s další platformou, dostal jsem se do příjemné situace, kdy jsem se mohl svobodně rozhodovat podle parametrů a ceny. Nakonec to vyhrál Olympus se svým modelem E-PM2. Jasně bodoval už svou cenou cca 7 tis. (včetně objektivu). Olympus má také s bezzrcadlovkami bohaté zkušenosti,  a model E-PM2 má senzor 4/3" (skoro tak velký jako u Canonu G1X Mark II) stejný jako v modelu OM-D. Zbývalo tedy jen pročíst recenze. Podle dostupných recenzí (převážně pochvalných) jsem nenarazil na vážnější nedostatky, a pokud se nějaké drobnosti našly, snadno je trumfla cena.

Nedostatky modelu E-PM2

Samozřejmě je to pár drobností (tedy drobností pro mne). Nemá výklopný displej o elektronickém hledáčku ani nemluvě (dá se sice dokoupit, ale stojí skoro tolik co fotoaparát, takže ...), ale co bych chěl za tu cenu, alespoň bude kompaktnější a snad i odolnější při nešetrném zacházení, které pro něj plánujiV recenzích se dočtete o chybném podání barev na zobrazovacím displeji (barvy jsou do červena). To mohu po úvodních zkušenostech potvrdit (na fotografiích je ovšem podání barev v pořádku), je to sice nepříjemné, ale na slunci na displeji jakékoliv bezzrcadlovky toho stejně moc neuvidíte. Každopádně u fotek na kterých vám záleží doporučuji fotit do RAWu, protože vyvážení bílé (které lze v RAWu pozdějí korigovat) na něm nezkontrolujete. Také, vzhledem k velikosti, má prý E-PM2 poněkud horší ovládání. Ergonomie je samozřejmě neporovnatelná se zrcadlovkou u jakéhokoli kompaktu nebo bezrcadlovky. Vzhledem k tomu, že mám E-PM2 pouze jako doplňkový fotoaparát, nejsou pro mne drobné rozdíly v míře "nepohodli" při ovládání bezzrcadlovek rozhodující (pro někoho to ale může mít větší význam). Také dodávaný objektiv Zuiko Digital 14-42 mm II R se světelností 3,5-5,6 není nejostřejší pastelka, ale není to zase nic tragického, zvlášť když ho lze v případě potřeby vyměnit.

Závěrem

Nakonec to tedy vyhrál model E-PM2 od Olympusu, Zatím jsem s ním celkem spokojený, ale stále se s ním teprve seznamuji. O svých zkušenostech s tímto fotoaparátem, se s vámi v budoucnu podělím v některém z dlaších článků.