Canon 760D vs. Canon 70D podruhé

Před časem jsem se věnoval základnímu porovnání mezi Canony 460D, 750D a 70D. Nyní bych chtěl navázat na tento článek bližším proovnáním některých parametrů. Je nepochybné, že Canony 750D a 760D tvoří zdatnou konkurenci i pro "o třídu vyšší" model 70D. Zejména Canon 760D má v tomto ohledu mnoho co nabídnout (zváště když jeho běžná cena je aktuálně o cca 7000 Kč nižsí než u 70D). Mnozí proto asi zvažují pro který fotoaparát se mají rozhodnotu. Pokusím se tedy pomoci některými svými postřehy a zkušenostmi a ještě se vrátím k porovnání některých parametrů právě mezi modely 760D a 70D. Jako majitel modelů 70D a 650D se mohu lépe vyjádřit k těmto fotoaparátům. Model 760D znám pouze ze snímků, několika recenzí a příručky výrobce, takže v tomto ohledu jsou mé znalosti poněkud horší. V některých případech tedy budu vycházet z podobností mezi modelem 760D a 650D, zejména co se týká velikosti a ergonomie (uvnitř toho společného asi moc nemají).

Na první pohled

To že model 760D je z tzv. "nižší" řady zrcadlovek není na první pohle příliš patrné a má mnoho podobného s Canonem 70D, stavový displej, volič režimů na levé straně a dva rollery (otočné ovládací prvky), jeden vpředu za spouští a jeden na zadní straně. Z informací výrobce navíc zjistíme, že i použité materiály (hliník a polykarbonátová pryskyřice) jsou stejné a dá se předpkládat že i zpracování bude podobné. Základní rozdíl mezi 760D a 70D uvidíme až když je pložíme vedle sebe a zejména pokud je vzmeme do ruky. 70D je o poznání větší (na šířku o 8mm a na výšku o 4mm). Vnější rozměry samy o sobě ale nejsou to hlavní. Mnohem důležitější je rozměr gripu (část za kterou fotoaparát obvykle držím). U modelu 650D, který má grip rozměrově hodně podobný jako 760D má šířku cca 23mm hloubku a výšku cca 65mm. Canon 70D má pak šířku gripu cca 30mm při výšce cca 72mm a stejné hlobce. Grip modelu 70D je tedy o 7mm širší a o 7mm vyšší. Těch 7mm se sice nemusí zdát příliš, ale při uchopení to okamžitě poznáte. Ergonomie úchopu je tedy subjektivně u 70D mnohem lepší (podle mne by i 70D mohl mít grip ještě o pár milimetrů větší). U 650D (předpokládám velkou podobnost s 760D) se malíček pravé ruky nemá o co opřít a úchop není tak pohodlný a jistý. Tohle zjistíte zejména při manipulaci s ovládacími prvky se zrcadlovkou u oka. Pokud však máte menší ruce než já může vám 760D svými rozměry vyhovovat lépe (doporučuji tedy si fotoaparát před koupí "osahat"). Pevné držení fotoaparátu oceníte hlavně při "akčním" fotografování. Při focení krajin, ve studiu, nebo dokonce ze stativu to ovšem ztrácí na významu. Je tedy na každém, jestli je to pro něj dostatečný důvod utratit o 7000 Kč více.

Na druhý pohled (do hledáčku)

Pokud fotíte s živým náhledem, můžete tento odstavec přeskočit. Pro ty z nás, kteří většinu času při focení trávíme s okem u hledáčku je ovšem tahle část fotoaparátu hodně důležitá. Opět si zde musím vypomoci Canonem 650D. Canon 650D má (stejně jako model 760D) zrcadlový hledáček s pokrytím cca 95% s bodem oka 19mm (význam tohoto údaje pro focení mi zatím uniká). Rozdíl zde ale najdeme ve zvětšení. Canon 650D má zvětšení 0.85x zatímco 760D dokonce pouze 0,82x. Canon 70D naproti tomu má hledáček s optickým hranolem s pokrytím 98%, bodem oka 22mm a zvětšením 0,95x. Uvádí se, že hranolový hledáček je jasnější než zrcadlový a čím větší pokrytí a zvětšení má, tím je lepší. Moje subjektivní zkušenost mi říká, že obraz v hledáčku 650D je asi o pětinu menší a cca 5-10% tmavší než v modelu 70D (porovnával jsem tak, že jsem měl u každého oka jeden fotoaparát). Prostě hledáček 70D je co se rozměrů a kvality zobrazení týká skutečně "o třídu" lepší než u 650D (a tedy pravděpodobně i 760D, terý má ještě menší zvětšení než 650D). Fakt že 70D má (na rozdíl od 650D) transmisivní dislpej pro zobrazení ostřících bodů a dalších údajů, nemá pro porovnání s modelem 760D význam, neboť tento jej má také. Opět se tedy jedná spíše o ergonomii. Rád se dívám do jasnějšího a většího hledáčku, manuální ostření je u 70D snažší než u 650D, ale (alespoň v mém případě) stejně nedosahuje přesnosti automatického ostření a využívám toho pouze v případě že autofocus selže.

Stavový displej

Horní strana Canon 760DStavový displej je to co odlišuje "poloprofesionální" a "profesionální" zrcadlovky od amatérských, tedy alespoň odlišovalo (do nástupu modelu 760D :-) ). Důvodem je (kromě ceny) i to, že pokud fotíte zrcadlovkou v některém ze scénických režimů (předvoba portrét, krajita a pod.) a výrazy "clona", "čas závěrky" a "ISO" vám nic moc neříkají, není pro stavový displej důvod, neboť právě tyto (a některé další) údaje zobrazuje. Pokud však chcete mít ryhlý přístup k těmto nastavením jistě jej oceníte. Model 760D má (na rozdíl od 750D) stavový displej, čímž se přibližuje modelům "vyšší" řady a zároveň tím ukazuje, že je určen pro zájemce kteří chtějí mít nad nastavením expozice kontrolu. U Canonu 760D displej obsahuje základní údaje jako je čas závěrky, clona, nastavení citlivostí ISO a kompentzace expozice, dále počet zbývajících snímků, stav baterie a informace o zapnutém WiFi (viz. obrázek vlevo). Expoziční údaje pak lze snadno měnit ovládacími prvky na fotoaparátu bez nutnosti použití zadního displeje. Canon 70D má v porovnání s modelem 760D takto jednoduchý a rychlý přístup také k nastavení způsobu ostření (jednorázové, průběžné, IA), režimu snímání (jednotlivé snímky, sériové, samospoušť, apod. - cca 7 režimů) a k volbě způsobu měření expozice (poměrové, bodové atd.). Samozřejmě u displeje najdete příslušná tlačítka pro přepnutí do režimu změny těchto nastavení. Po porovnání stavových displejů mám pocit, že přesně odpovídá tomu kam Canon model 760D umístil, tedy někam mezi "stovkovou" a "desítkovou" třídu (mezi modely 700D a 70D), tedy do jakési vlastní kategorie.

Volič režimů

Model 760D má díky stavovému displeji volič na levé straně (stejně jako např. 70D). Má aretaci, což zabrání náhodnému přehození režimu (u 650D a předtím u 1000D se mi to sice nikdy nestalo, ale asi to smysl má). Nabídka voliče obsahuje režimy jako portrét, krajina, detail, sport, jídlo atd. Canon 70D má většinu z nich také ale schované pod volbou SCN (scénické režimy). To proto, že uživatelé, pro které je 70D určen tyto režimy prakticky nepoužívají a volič je s méně volbami přehlednější. Nevím o nikom komu by více voleb na voliči přímo překáželo, ale pokud je nepoužíváte je ovládání jednodušší. Pokud ovšem fotíte se scénickými režimy, nebo půjčujete fotoaparát "méně poučeným" fotografům, scénické režimy na voliči 760D jistě oceníte.

Odolnost proti povětrnostním vlivům

Canon 70D je "weater sealed" (tedy odolný proti povětrnostním vlivům) a výrobce uvádí odolnost stejnou jako model EOS-1N (starší typ kinofilmové profesionální zrcadlovky), ovšem jakou má tento model praktickou odolnost jsem se nikde nedočetl :-). Nicméně lze předpokládat že s fotoaparátem lze fotit za "rozumného" větru a deště. Je třeba ovšem připomenout že nefotíme jen fotoaparátem, ale také objektivem, takže bychom pro takové focení měli použít i stejně odolný objektiv. Každopádně tedy utěsnění proti vodě (a také prachu) je dobrá věc, ovšem je na zvážení každého zda má vůbec v úmyslu v dešti a prachu fotografovat.

Možnosti nastavení

Nastavení základních parametrů jako je čas a ISO (clona závisí na objektivu) má u 70D trochu větší rozsah, ale ne zase o tolik. ISO je u 760D ve stejném rozsahu jako u 70D, kde jej ale lze nastavovat v menších krocích. Nejkratší čas závěrky (což určitě také souvisí s její kvalitou provedení) má 70D 1/8000s proti 1/4000s u modelu 760D. Tento a další rozdíly v základním nastavení expozice jsem již stručně příblížil v předchozím článku a je na zvážení každého co mu to přinese. Hlavní rozdíl ale vidím v nastavení uživatelských funkcí, kterých je u 760D 14 zatímco 70D jich má 23. Samotný počet sám o sobě samozřejmě moc neznamená a jde spíše o rozdíly v možnostech nastavení. Zájemce o přesné porovnání odkazuji na uživatelské příručky, které si mohou stáhnout na stránkách Canonu, zatímco já se zde budu věnovat předvším rozdílům a hlavně tomu co má 70D a co u 760D není a doplním to vlastními postřehy k jednotlivým nastavením.

Nastavení expozice :
 • krok nastavení citlivosti ISO (po jakých krocích lze nastavevat hodnotu ISO) u 70D umožňuje nastavit na 1/3 krok (tedy citlivosti v řadě 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400 ... ) zatímco 760D má pouze základní řadu (100, 200, 400 ...). Podle mne je to šikovná věc pokud chcete přesněji pracovat s množstvím šumu při obtížných expozičních podmínkách, při focení s dostatkem světla to ale moc význam nemá.
 • automatické zrušení nastaveného bracketinu (pokud ho máte nastavený při vypnutí fotoaparátu přepínačem do polohy OFF se zruší). Tohle bych tedy klidně oželel, protože se mi zatím nestalo (a asi ani nestane), že bych po použití bracketingu ukončil focení a šel domů bez toho, abych ho zase zrušil. Někomu se to ale hodit může.
 • sekvence bracketingu (pořadí expozic při bracketingu) - umožní nastavení jak za sebou půjdou jednotlivá nastavení expozice. Pro někoho to může být šikovné, mě zatím bohatě stačí původní nastavení jaké je i na 760D (správná expozice > podexpozice > přeexpozice). Myslím, že to nejlépe odpovídá běžným potřebám. Nejdůležitější je první snímek se správnou exozicí, další pak může vyřešit přepaly (považuji za horší zlo) a poslední pak podpaly (považuji za menší zlo). Výborně se to také hodí při pořizování HDR fotografií, kdy fotím do RAWu a kombinuji fotografie až doma (výsledky jsou podstatně lepší než při použití HDR funkce ve fotoaparátu)
 • počet snímků bracketingu lze u 70D nastavit na 3,2,5 a 7 - tohle mi přijde jako užitečná věc, protože umožňuje lepší odstupňpvání expozic, úzce ale souvisí s potřebou vysoké kvality fotografie. Zajímavou se mi pak jeví volba na 2 snímky, která v základní sekvenci (správná expozice > podexpozice) může pomoci vyřešit problémy s přepaly bez nutnosti fotit i přeexponovaný snímek.
 • bezpečný posun - trochu složitější na vysvětlování a přesahující rámec článku (zájemce o vysvětlení odkazuji na manuál k 70D), zatím to nepoužívám, takže těžko říct, ale dokážu si představit, že to pro někoho může být užitečné
Nastavení automatického ostření:
 • sledovací citlivost, zrychlení/zpomelení sledování, priorita 1.snímku AI servo, priorita 2. snímku AI servo - tato nastavení umožňují přesněji definovat chování AF při přeostřování na pohyblivý objekt, šikovná věc pro fotografování akčních scén (sport, zvířata), sám jsem to však nastavil pouze jednou a od té doby jsem nastavení neměnil, toto nastavení se ovšem může při specifických situacích hodit, pro běžné focení to však asi moc nevyužijete.
 • pohon objektivu při nemožném AF (přerušení ostření při nemožnosti zaostření) - když fotoaparát usoudí že nemůže zaostřit, můžete nastavit aby se o to ani nepokoušel (a ještě více vám nerozostřil snímek), potenciálně to má využití při použití silných teleobjektivů, ale je třeba si na to zvyklnout, jinak Vás může překvapit, když se fotoaparát sám rozhodne že nebude ostřit. Opět se podle mne jedná o nastavení které má využití pouze při specifických situacích a já ho nevyužívám.
 • metoda volby oblasti (změna způsobu volby) AF - umožňuje měnit způsob výběru oblasti (bodové ostření, zónové a celoplošné) tlačítkem nebo rollerem za spouští. Já považuji za vhodnější základní nastavení (stejné jako má 760D), tedy listování opakovaným stiskem tlačítka volby režimu (jen to umístění tlačítka na 70D mi přijde mnohem lepší než u 760D, ale asi jde o zvyk).
 • volby AF bodu na základě orientace, ruční výběr šablony pro AF - můžete si vybrat různé ostřící body pro různé pozice fotaparátu, užitečná věc když střídáte focení v horizontální a vertikální pozici (tzv. "na výšku" a "na šířku") a používáte jiný než středový ostřící bod. Využití najdete především při akčnějším fotografování, podle mne je to užitečná věc.
 • mikronastavení AF (korekce nastavení AF) - pro mne je tohle zlatý grál rozdílu mezi nastavením u 70D a 760D. Mikronastavení AF umožňuje vyladit komunikaci mezi objektivy a tělem fotoaparátu tak aby každá kombinace ostřila co nejpřesněji (ovšem nezachrání vše, jak si můžete přečíst v článku o chybách ostření u DSLR). Toto nastavení je důležité zejména při použití vysoce světelných objektivů a teleobjektivů nebo pokud objektiv neostří přesně (což se někdy stává, zejména u objektivů jiných výrobců). Blíže se výhodám a použití mikronastavení se věnuji v článku Mikronastavení AF. Na webu se sice objevují informace (z neoficiálních zdrojů), že by se na 760D mělo mikronastavení objevit v nějakém updatu firmwaru, ale podle mě jsou to jen zbožná přání a mikronastavení AF model 760D nikdy mít nebude.
Další nastavení:
 • směr otáčení při Tv/Av - měnit význam směru otáčení voličů může mít význam pro někoho kdo je zvyklý z jiného fotoaparátu na opačné nastavení, ale jinak je to naprosto zbytečná věc.
 • blokování více funkcí - toto má i 760D, 70D pouze přidává možnost zablokovat kromě rollerů i multivoladač (vnitřní prstenec zadního rolleru). Zatím blokování nevyužívám a teprve čas ukáže jestli to někdy budu potřebovat, takže užitečnost této funkce proto nemůžu zatím posoudit.
 • upozornění v hledáčku - 70D umožňuje nastavit zobrazení vykřičníku na trasmisivním displeji v hledáčku pokud je použitý černobílý režím, nastavena korekce vyvážení bílé, použité rozšířené ISO nebo nastaveno bodové měření expozice. Zatím to sice nemá pro mně význam, nicméně možnost nastavení upozornění mi přijde jako užitečné (jen těch voleb by mohlo být více).
 • zákaznické nastavení (co které tlačítko bude dělat) - některým tlačítkům lze přiřadit určité konkrétní funkce a přizpůsobit si tak chování fotoaparátu (760D má nastavení různých funkcí pouze u tlačítka SET). Tohle je užitečná věc kterou ale zatím příliš nevyužívám.

Závěrem

Pokud bych tedy měl odpovědět na otázku zda má smysl investovat o 7000 Kč více a zakoupit Canon 70D nebo si vybrat novinku 760D, řekl bych, že to závisí hlavně na tom jak se chete fotografování věnovat. Canon 70D ocení zejména ti, kteří se fotografii chtějí věnovat více než jen jako občasnému koníčku. Těm je 70D určen a podle toho je také navržen (ovládání a nastavení). NIcméne model 760D bude správnou volbou v těchto případech.

 • fotografujete pro své potěšení a nemáte profesionální (nebo poloprofesionální) ambice a tudíž vás nebude toli mrzet pokud některé fotografie nebudou ideální. To se vám ovšem stane i u 70D, 5D nebo 1D, jen se zvyšující se třídou fotoaparátu se také zvyšuje pravděpodobnost kvalitního snímku. Pokud ovšem svůj fotoaparát skutečně ovládáte (dobrý fotograf udělá lepší snímek s 1200D, než špatný fotograf s 1D)
 • fotoaparát často půjčujete, nebo jej používá více (i různě zdatných) fotografů. 70D má celkem velké možnosti přizpůsobení knkrétnímu fotografovi které však nemusí vyhovovat každému a proto je v takovém případě individuální nastavení spíše na škodu.
 • fotografujete hlavně krajiny, zátiší, budovy a jiné statické objekty (často s použitím stativu). Zde vám nebude vadit méně pohodlné ovládání fotoaparátu a nepotřebujete nastavovat funkce AF protože ostříte většinou manuálně, prostě většina výhod 70D pro takový způsob fotografování ztrácí smysl.
 • začínáte a nejste si jistí jakému oboru fotografie (a zda vůbec) se budete v budoucnu věnovat, 7000 Kč je přeci jen citelný rozdíl pokud vám fotoaparát bude ležet ve skříni.
 • pokud již máte Canon 760D doma :-), protože rozdíly mezi modely 760D a 70D podle mne nejsou natolik výrazné aby byl nějaký důvod pro "upgrade" na 70D (pokud tedy nemáte nějaký závažnáý důvod, ale pak nejspíš tento článek nečtete a střádáte)

Poznámka

Schválně v článku neuvádím jako důvod pro rozhodování, nebo jako rozdíl mezi 760D a 70D, kvalitu snímků. Kvalitu výstupů jsem sice porovnával na oblíbeném Comparometeru (na stránkách www.imaging-resource.com), ale výraznější rozdíly jsem nezaznamenal. Zdá se mi, že u 760D se od ISO 3200 začíná projevovat více šumu, ale pokud fotíte s APS-C zrcadlovkou s tak vysokým ISO, stejně musíte s určitou mírou šumu počítat a rozdíly nejsou příliš velké. Co se týká kvality snímků obecně, zde má hlavní slovo použitý objektiv, jako cenově dostupný doplněk k setovému objektivu se mi jeví nový objektiv Canon 50mm / 1.8 STM. Co se týká kvality Canonu 760D není problém se s ním pustit i do poněkud náročnějších podmínek jako je např. fotografování zvířat.

Ještě pro "filmaře"

Existuje ještě jeden důvod, proč si pořídit Canon 70D, který jsem v článku neuvedl (protože zase tolik nesouvisí s fotografováním) a to je natáčení videa. Pokud si zracdlovku kupujete především pro natáčení kvalitních videí, pak bych vám rozhodně doporučil 70D. I přes ujišťování Canonu v propagačních materiálech k 760D, nevěřm tomu, že by se fázové ostření Hybrid CMOS III modelu 760D při pořizování videa vyrovnalo, nebo příblížilo duálnímu AF na čipu modelu 70D. Ale ... mohu se mýlit.

 

Doplnění:

Na serveru www.dxomark.com už provedli s novými modely Canonů testování. Pokud vás tedy zajímá jak si vedou jejich čipy můžete se podívat na porovnání parametrů Canonů 70D, 750D a 760D. Zdá se, že nové modely mají o něco vyšší dynamický rozsah i barevnou hloubku, nicméně rozdíly jsou podle mne zanedbatelné.